SERTİFİKALAR - LCM       LCM yani London College of Music   İngiltere’deki en büyük müzik ve performans sanatları enstitülerinden biri olup 1887 yılına uzanan bir müzik eğitimi geçmişine sahiptir. 1991 yılında University of West London bünyesine katılan enstitü, bugün İngiltere’nin resmi akreditasyon kurumu olan “Ofqual” tarafından yasal olarak tanınan uluslararası sertifikasyonlar sağlamaktadır.

 

London College of Music 8 seviyeden oluşan bir sınav sistemi sunmaktadır. Bu sisteme göre, her yıl belirlenen tarihlerde İngiltere’den gelen London College of Music yetkililerinin yapacağı sınavlara katılacak olan öğrenciler, belirlenen 8. seviye sınavını tamamladıklarında tüm dünyada geçerli olan müzik lisesi mezunu diploması almaya hak kazanmaktadırlar. Ayrıca 8. seviyeyi tamamladıktan sonra öğrenci isterse LCM’in DipLCM (Ön Lisans 1), ALCM – Associate(Ön Lisans 2 ), LLCM – Licentiate (Lisans) ve FLCM – Fellowship (Yüksek Lisans) programlarının sınavlarına girerek bu diplomaları da alabilmektedir. 

Bu seviyelerin dışında alınan seviyelerde de belgenin uluslararası nitelik taşıması yurtdışında ve yurtiçinde öğrencilere bir çok burs kapısı açmaktadır. LCM’nin diğer sınav sistemlerinden temel farkı, bir üniversite bünyesinde yürütülen tek program olmasıdır. LCM, İngiltere’nin prestijli ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden West London Üniversitesi’ne bağlıdır. Öğrenciler bu eğitim sistemini belirleyen kurum ve kişiler tarafından eğitim aldıklarında uluslararası standartlarda bir eğitim almış olmaktadırlar. Öğrenciler eğitimlerine dünyanın bir çok yerindeki sınav merkezlerinde kaldıkları yerden devam edebilmektedirler. Öğrenci seviyesine göre ve öğretmenlerinin yönlendirmesiyle istenilen seviyeden eğitim alıp sınava girebilir. Seviye sınavlarında her yıl düzenli ilerleme şartı aranmamaktadır. Öğrenci gelişim durumuna göre istediği seviyeden sınava girme hakkına sahiptir.

 

London College of Music sınavları Başlangıç seviyesi sınavları, Grade sınavları ve Diploma sınavları olarak ayrılabilir.

– Başlangıç seviyesi Ön Hazırlık olarak nitelendirilebilecek : Prep Preparatory, Step 1, Step 2

Dereceler Grade: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. seviyelerden oluşmaktadır.
         Bazı sınav bölümlerinin seviyelerini geçmek için 5. teori sınavını vermek gerekir.

( 5. teori sınavı 8.grade derecesinden mezun olmak için zorunludur.)

Grade 8 tamamlayan bir öğrenci Müzik Lisesi mezunu seviyesine ulaşmış olur.

Diploma Dereceleri:

DipLCM – Önlisans (1)

ALCM – Associate / Önlisans (2)

LLCM – Licentiate / Lisans

FLCM – Fellowship / Yüksek Lisans

Preparatory, Step 1 ve Step 2 seviyelerinde öğrenci branşına göre eserleri seslendirdikten sonra müzikal bilgi sorularından sorumlu olacaktır.

Grade 1 ve daha üstü seviyelerde öğrenci branşına göre eserleri seslendirdikten sonra girdiği seviyenin zorluk derecesine göre teknik çalışmalar, müzikal bilgi, müzikal işitme ve deşifre sınavına tabi tutulur.

Puanlama yüzdesi aşağıdaki gibidir:

Teknik Çalışma: %15 / Performans: %60 / Müzikal Bilgi: %7 / Deşifre: %10 / Müzikal İşitme: %8

Seviyelere göre ortalama uygulama sınav süreleri şöyledir;

Preparatory, Step 1, Step 2 – 10 dk.

Grade 1, Grade 2, Grade 3 – 15 dk.

Grade 4, Grade 5 – 20 dk.

Grade 6, Grade 7 – 25 dk.

Grade 8 – 30 dk.

Diploma Sınavları; ALCM, LLCM, FLCM ortalama 60 dakikadır.

Sınav değerlendirmeleri 100 tam puan üzerinden yapılmaktadır. Uygulama sınavları değerlendirme puanları aşağıdaki gibidir.


         0 – 64 puan Başarısız (Unsuccessful)

65-74 puan Geçer (Pass)

75- 84 puan İyi (Merit)

85- 100 puan Çok iyi (Distinction)

ALCM, LLCM, FLCM için geçer not en az 75’tir.

 LCM Sertifika Programı dahilinde sınava girilirken en çok tercih edilen alanlar şunlardır :

 

Tuşlu Çalgılar’da Piyano,
         
Üflemeli Çalgılar’da Flüt

Yaylı Çalgılar’da Keman, Viyola, Çello(Viyolonsel)
Gitar’da Klasik Gitar, Akustik Gitar, Elektro Gitar
Vurmalı Çalgılar’da Davul(Bateri)


LCM İzmir sınavları Mayıs Ayı'nın son haftası ila Haziran Ayı'nın ilk haftası aralığında her aday için ayrıca belirtilen gün ve saatte sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında düzenlenmektedir. Adaylar belirtilen gün ve saatte sınav merkezinde olmakla sorumludur.

 

LCM sınavlarına kayıt yaptırmaya karar verdiğinizde Mutluluk Sanat Atölyesi olarak Öğrencinin seviyesini doğru şekilde tespit edip gerekli tüm müfredatı, doğru öğretim teknikleri ile sunup, sınav kaydı için gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz. Öğrencilerimizi belirlenen seviyenin gerektirdiği tüm müfredata göre sınava titizlikle hazırlıyoruz. Uluslararası düzeyde geçerliliği bulunan bir diploma almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.